Св. Паисий

ПРАЗНИКЪТ НА СВ. ПАИСИЙ СВЕТОГОРЕЦ В НЕВРОКОПСКА ЕПАРХИЯ

Паметта на великия подвижник на нашето време, преподобния и богоносен старец Паисий Светогорец, и тази година бе молитвено почетена с празнично богослужение в престолния град на епархията – гр. Гоце Делчев (Неврокоп).  Празникът на св. Паисий – 12.07.,  вече няколко години е един от обичаните църковни празници в епархията, на който мнозина богомолци се събират в новопостроения храм „Рождество Христово”, намиращ се в „Новия квартал” в гр. Гоце Делчев. За пета поредна година в навечерието на празника се отслужва Велика вечерня с лития, а сутринта – празнична утреня и св. Литургия, оглавявани от Неврокопския митрополит Серафим. Богослужението на този ден в Неврокоп е съборно, т. е. служи се само в този храм и всички свещеници от четирите енории на града се събират за съслужение. Тази традиция се спазва в митрополитския център и на други големи или храмови празници.

Поводът да се служи на 12.07. в новия храм е, че на преп. Паисий е посветен единият от св. престоли там.  Храмът е трипрестолен и е завършен на груб строеж през 2016 г. Основният св. престол е на Рождество Христово, северният – на преп. Стилиян Пафлагонийски, един от много почитаните светци в Югозападна България, а южният – на преп. Паисий Светогорец.  Църквата има и приземен етаж, който е устроен като храм, посветен на св. Лука Кримски Чудотворец, осветен на 11.06.2017 г., когато се чества неговата памет. От този ден до настоящия момент там се извършват всички богослужения, тъй като в новоизграждащият се енорийски храм все още продължават довършителните строителни работи.

Почитта към свети Паисий е вписана в богатото духовно наследство, което блаженопочиналият Неврокопски митрополит Натанаил завеща на своите духовни чеда. Още като студент по богословие в Атина, в края на 70-те години на миналия век, той се удостоил да разговаря с преп. Паисий на Св. Гора. Особено силно впечатление тогава оставят у него  пророческите думи на прозорливия старец, отнасящи се до България и бъдещото състояние на вярата и Църквата у нас, които той изрича за утеха, с отеческа любов и загриженост пред посетилите го млади  духовници от нашата Родина. В онова време, когато никой  не смее да помисли за падане на комунистическото управление и връщане свободата на вероизповеданията, св. Паисий ясно посочва, че е близко времето, след немного години, положението ще се промени, сърцата на много хора ще се обърнат към Господа и духовниците няма да смогват да ги обгрижват.

Денят на преп. Паисий Светогорец тази година донесе още една голяма духовна радост и благословение за Неврокопска епархия. На този ден, под молитвения покров на св. Паисий, бе положена клетва от студентите от специалност Църковна музика и църковно пеене във Патриаршеската Висша Църковна академия в гр. Ираклио, о. Крит, Гърция. По традиция текстът на клетвата на тържественото събрание по повод завършването на бакалаврите се чете от студента с най-висок успех. Тази чест в настоящата година беше оказана на едно от духовните чеда на Неврокопска епархия – Цветелина Татанова от с. Гърмен, Гоце Делчевска духовна околия. Клетвата бе прочетена онлайн, веднага след богослужението от двора на храма, в присъствието на епархийския архиерей, духовниците участвали в богослужението, г-н Йоанис Папахронис и хористите изпълнявали песнопенията, сем. Татанови и част  от черкувалите  се миряни.

Цветелина Татанова още от ученическите си години посещава основаната с благословението на митрополит Натанаил през 2007 г. към Неврокопска митрополия школа за византийска църковна музика и под ръководството на известния музикоучител, проф. Йоанис Папахронис изучава основите на източно-църковното пеене. През всички тези години тя е част и от митрополитския хор „Иеромонах Неофит Рилски”, чиито диритент – г-н Папахронис, я наставлява и ръководи и по време на следването й на о. Крит.

През 2016 г. Цветелина Татанова завършва с отличие ПМГ „Яне Сандански” в гр. Гоце Делчев , след което една година изучава гръцки език в Солунския Аристотелев университет. През юни 2017 г. полага изпит и придобива диплома по византийска музика от Музикалното училище към Тесалиотската св. митрополия( гр. Кардица, Гърция). Есента на същата година записва четиригодишния бакалавърски курс  по Църковна музика  към Църковната академия в гр. Ираклио със стипендия от Неврокопската митрополия.

Скъп гост на тези духовно-радостни събития бе иеромонах Венедикт от Св. Гора, който преподаде на богомолците благословението на св. Богородица.